Blog
Kamenný olej. Prospešné vlastnosti a použitie v ľudovom liečiteľstve

.
Aký je kamenný olej?
Vo svojej obvyklej forme je brakshun pevná látka. Predáva sa vo forme prášku alebo kapsúl. Farba kamenného oleja môže byť rôzna (biela, krémová, zelenkavá): závisí od horniny, v ktorej vznikol.
Brakšun obsahuje viac ako 40 užitočných látok: organické kyseliny, minerály, makro- a mikroprvky a vitamíny, ktoré sú potrebné na normálne fungovanie organizmu. Patria medzi ne:
1. Vitamín C. Jednou z hlavných úloh vitamínu C je účasť na syntéze kolagénu. Je základom štruktúry kože, šliach, chrupaviek a väzov, nachádza sa vo svaloch, zuboch a nechtoch. Vďaka normálnej syntéze kolagénu je možné udržiavať zdravie tkanív, chrániť pred predčasným starnutím. Vitamín C priaznivo pôsobí na imunitný systém, pomáha organizmu bojovať proti zápalovým a infekčným ochoreniam.
2. Vitamín K. Aktivuje bielkoviny podieľajúce sa na zrážaní krvi, metabolizme vápnika a zdraví srdcového svalu. Posilňuje kosti, pomáha pri výrobe „stavebných materiálov“ tela a riadi zrážanie krvi. Dostatočné množstvo vitamínu K v tele zlepšuje zdravie zubov. Dôvodom je, že bielkovina osteokalcín, hlavný ochranca pred zubnými kazmi a inými ochoreniami zubov, sa v tele aktivuje len v kombinácii s vitamínom K.
3. Zinok. Je to mikroprvok, ktorý zohráva významnú úlohu hneď v niekoľkých procesoch: pri tvorbe krvi, pri metabolizme bielkovín, sacharidov a tukov, pri tvorbe bielkovín a inzulínu. Okrem toho prispieva k rastu a rehabilitácii svalov, rýchlemu hojeniu rán a regenerácii (pomáha imunitnému systému v boji proti patogénom). Ak má človek nedostatok zinku, zhoršujú sa poruchy funkcie mozgu, pamäti a tráviaceho traktu, objavujú sa ochorenia pankreasu a štítnej žľazy.
4. Vápnik. Je základom kostného tkaniva a zubov, bez ktorého nie je možná ich tvorba a regenerácia. Okrem toho sa vápnik podieľa na vzrušivosti nervového tkaniva a svalovej kontraktilite, blokuje trávenie nasýtených tukov v žalúdku a črevách. Ak sa človek často sťažuje na pichanie v zápästí, kŕče v nohách, je vysoká pravdepodobnosť, že má nedostatok vápnika.
5. Draslík. Tento mikroprvok sa podieľa na fungovaní nervového systému, svalových kontrakciách a hydratácii. Pomáha udržiavať normálny krvný tlak a hladinu cukru v krvi, priaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárny systém.
6. Horčík. Priaznivo pôsobí na rast kostí, znižuje krvný tlak, normalizuje srdcový rytmus a hladinu cukru v krvi. Pôsobením v spojení s vápnikom horčík zvyšuje minerálnu hustotu kostí. Má tiež niekoľko priaznivých účinkov na organizmus: protizápalový, protialergický, sedatívny, protikŕčový.
7. Železo. Je to mikroprvok, ktorý sa podieľa na mnohých biologických procesoch, najmä na prenose kyslíka do tkanív. Pomáha udržiavať dôležité telesné funkcie, normalizuje gastrointestinálne procesy, činnosť imunitného systému. Jeho nedostatok okamžite negatívne ovplyvňuje zdravotný stav.
Presné minerálne zloženie brakšuna závisí od veku látky a geologických vlastností jej ložiska. V predaji často nájdete prostriedky, ktoré majú vo svojom zložení aj iné prospešné zložky. Napríklad Kamenný olej s amarantom a plodmi goji „Kapsule mladosti“. Môžete si ho objednať v našej spoločnosti „Alteya“. Amarant a bobule Goji posilňujú prospešné vlastnosti zložiek kamenného oleja, vďaka čomu majú „Kapsule mladosti“ silný omladzujúci účinok na organizmus, zvyšujú obranyschopnosť organizmu, posilňujú imunitu a podporujú nervový systém, čím zabraňujú riziku kognitívnych porúch.
Liečivé vlastnosti kamenného oleja
Vďaka svojmu bohatému zloženiu sa kamenný olej široko využíva na liečbu patologických stavov v rôznych oblastiach medicíny:
neurológia
urológia;
kardiológia;
dermatológia;
pneumológia;
gastroenterológia;
endokrinológia.
Obľúbenosť kamenného oleja v liečebnej praxi je spôsobená jeho vlastnosťou aktivovať regeneráciu poškodených tkanív. V ľudovom liečiteľstve sa kamenný olej často používa ako protinádorový, protizápalový, choleretický a analgetický prostriedok. Pravidelné používanie kamenného oleja pomáha normalizovať metabolizmus bielkovín, sacharidov, lipidov a vodných solí.
Vyznačuje sa aj výraznými antibakteriálnymi vlastnosťami. Vďaka tomu sa kamenný olej často používa v ľudovom liečiteľstve na liečbu ochorení ústnej dutiny a hrdla (najmä stomatitídy a angíny) ako kloktadlo.
V liečiteľskej praxi sa využívajú protizápalové vlastnosti produktu pri liečbe rôznych urologických patológií (pri liečbe cystitídy, pyelonefritídy). Vďaka vysokému obsahu železa je možné ho používať pri anémii z nedostatku železa.
Môže sa používať vnútorne aj zvonka. V druhom prípade má kamenný olej hojivý účinok na rany, odstraňuje zápaly a podráždenie