Blog zdravá výživa

Výhody bylinného čaju

.

Príroda je bohatým zdrojom cenných látok. Ako môžete upokojiť nervy, obnoviť imunitu, očistiť telo a zlepšiť zdravie? Pomôžu vám prírodné bylinné čaje. Prínosy bylinných čajov sú známe už tisíce rokov. Kde sa však môžu obyvatelia veľkomiest zoznámiť s ekologickými nápojmi?

Spoločnosť „Alteya“ vám ponúka veľký výber liečivých fytotéky. Dodávka sa realizuje po celom Rusku.
Výhody nápoja

Pravý bylinný čaj sa skladá z harmonicky vybraných zložiek. Zbierky na bylinný čaj sa vyrábajú z kvetenstiev, koreňov, listov a stoniek liečivých rastlín. Používajú sa teplé aj studené. Liečivé vlastnosti nápoja ovplyvňuje nielen zloženie, ale aj teplota.

Napríklad studený čaj je vhodný na zmiernenie bolesti hlavy a prínos horúceho čaju je preukázaný pri liečbe prechladnutia. Takýto nápoj zmierňuje nádchu, horúčku, dopĺňa liečbu predpísanú lekárom.

Všetky fytoterapeutiká sa delia do niekoľkých kategórií:

Monočaje. Zloženie obsahuje jednu liečivú bylinu. Napríklad ohňovec, harmanček.

Bylinné zbierky. Základ tvoria dva alebo viac druhov liečivých kultúr. Patria sem kolekcie na stabilizáciu krvného tlaku, diuretické alebo žlčopudné, multivitamínové čaje.

Čierny alebo zelený čaj, ktorý obsahuje liečivé rastliny. Obľúbené sú nápoje s prídavkom brezových pukov, malinových a mätových listov.

Mnohí ľudia, ktorí sa starajú o svoje zdravie, uprednostňujú bylinné kolekcie alebo monočaje. Na rozdiel od klasického čierneho a zeleného čaju takéto nápoje neobsahujú kofeín. Preto si ich môžu vychutnávať aj ľudia s hypertenziou, ktorým je kofeín kontraindikovaný. Prínosy bylinkových čajov sú dlhodobo overené.

Výhody fytotea
Triesloviny a flavonoidy, obsiahnuté v bylinkovom čaji, sú pre organizmus dôležité. Antioxidanty pomáhajú očisťovať telo od toxínov a odpadových látok, vracajú voľné radikály. Ich prínos pre človeka je neoceniteľný.

Ak chcete správne vybrať bylinný čaj, zvážte byliny obsiahnuté v čaji a poskytujúce výhody pri jeho používaní:

tonikum: koreň zázvoru s čagou, , ženšen, listy jahody, hloh;

sedatívne: medovka, valeriána, mäta a materina dúška;

proti horúčke: lopúch, lipa, harmanček a malina;

protizápalový účinok: nesmrteľník;

vitamíny: rakytník, čierne ríbezle a šípky;

protikŕčové: harmanček, hypericum a cédrová šiška;

močopudné: harmanček, šípky;

na kašeľ: oregano, podbeľ, tymián.

Omladenie

Bylinky ako mäta, listy ríbezlí, harmanček spomaľujú proces starnutia. Bylinné protizápalové čaje zabraňujú tvorbe akné tým, že zastavujú zápal. Chránia pokožku pred UV žiarením pomocou antioxidantov a zachraňujú ju pred vráskami.

Prevencia chorôb

Každý bylinný čaj je bohatý na špecifický súbor liečivých látok a antioxidantov. Tie pomáhajú znižovať riziko vzniku chronických ochorení a zmierňovať ich príznaky. Pomáhajú stabilizovať krvný tlak a regulovať rovnováhu cukru.

Stimulácia trávenia
Fytotéky na báze harmančeka, hypericum, oregana a mäty zlepšujú činnosť tráviaceho traktu, čím znižujú riziko vzniku vredov. Najdôležitejšími živinami na zvýšenie obranných funkcií organizmu sú polyfenoly a vitamíny, ktoré sa nachádzajú v každej liečivej kolekcii (napríklad Horský čaj).

Pamätajte, že bylinný čaj poskytuje dobrý liečebný účinok len vtedy, keď je správne uvarený a užívaný.

Ako variť bylinkový čaj?
Chutný a zdravý čaj sa nedá vždy získať. Najlepší riad na varenie čaju je taký, ktorý dokáže udržať konštantnú teplotu tekutiny po dobu 20 až 25 minút. Preto je lepšie odmietnuť bežné kovové a sklenené čajníky.

Príprava čajového receptu bude dokonalá s pomocou:

porcelánové čajníky s dvojitým dnom;

riadu;

termosky s nekovovou fľašou;

sifón fungujúci na princípe vodného kúpeľa.

Nezabudnite pred varením zohriať kanvicu so strmou vriacou vodou. Tým sa ušetrí viac tepla. Rovnaké pravidlo platí aj pre šálky, z ktorých budete čaj piť. Fytoteu užívajte v množstve 1-1,5 čajovej lyžičky na jednu šálku. Po pridaní vriacej vody bude prírodný bylinný čaj hotový za 5-20 minút (v závislosti od zložiek).

Spôsoby lúhovania sú tiež rôzne:

Nálev. Rastlinný zber sa zaleje vriacou vodou, obalí sa látkou a nechá sa vylúhovať. Samotný nálev sa nevarí. Táto možnosť je ideálna pre nápoje s jemnými zložkami (drobné listy, kvety).

Var. Dobrá metóda pre čaj, ktorý obsahuje veľké a tvrdé frakcie (kôra, korene, husté listy, výhonky atď.). Suchá hmota sa zaleje teplou vodou a na miernom ohni sa privedie do varu. Bylinný čaj by sa mal tesne prikryť a nechať sa variť ďalších 15 – 20 minút, kým sa úplne neuvarí.

Zbery na fytoteu by sa mali uchovávať v tesne uzavretej nádobe na tmavom mieste. Tým sa zabráni impregnácii zmesi cudzími odo